Proces lakierniczy i utrzymanie wysokiej jakości wyrobu.
Realizacja wszelkiego rodzaju prac lakierniczych, wymaga od nas starannego przygotowania całego procesu technologicznego. Przede wszystkim, należy zadbać o odpowiednią czystość atmosfery roboczej. Jakiekolwiek, lotne zanieczyszczenia unoszące się w przestrzeni warsztatowej, będą wywierać negatywny wpływ na proces lakierniczych. Dlatego też, najważniejszą kwestią w tym przypadku, jest skuteczne ich przechwytywanie i usuwanie ze stref nakładania lakieru. W tym celu wykorzystuje się odpowiedniej klasy filtry kieszeniowe, przechwytujące zanieczyszczenia na woltach powietrza do systemu wentylacji. Dodatkowo, stosuje się także wewnętrzne filtry warsztatowe, które przechwytują zanieczyszczenia unoszące się wewnątrz warsztatu.
Jak zorganizować proces lakierniczy, aby uniknąć zanieczyszczenia warstw lakieru?
Jest to największe wyzwanie, przed jakim staje każdy właściciel warsztatu, technolog, czy też kierownik produkcji. Tutaj niezbędna jest odpowiednia wiedza i doświadczenie. Niemniej jednak, pewne kwestie, niezależnie od wielkości warsztatu i profilu jego działalności będą niezmienne. Trzeba poczynić dwie podstawowe inwestycje a będą to:
- System wentylacji – aby proces lakierniczy mógł być realizowany poprawnie, trzeba zdecydować się na profesjonalny system nawiewno wywiewny do warsztatu. Dodatkowo trzeba będzie zastosować odpowiedniej klasy filtr kieszeniowy zlokalizowany na wlocie powietrza do systemu wentylacji, aby skutecznie wychwytywać wszystkie zanieczyszczenia pochodzenia zewnętrznego.
- Filtry warsztatowe (wewnętrzne) – należy także zadbać o to, aby proces lakierniczy był zabezpieczony przed zanieczyszczeniami pochodzenia wewnętrznego, oraz tymi, które przedostaną się przez filtrację na systemie wentylacji. W tym celu stosowane są dobrej jakości filtry warsztatowe – naścienne, podłogowe i sufitowe. Jakiekolwiek zanieczyszczenia, które osiądą na ich powierzchni są natychmiast wiązane w wewnętrznej strukturze filtra. Tym samym, uniemożliwia on ponowne wzbicie się zanieczyszczeń.
Oczywiście trzeba także będzie wdrożyć odpowiednie procedury dotyczące utrzymania czystości w strefach nakładania lakieru. Takie działania na pewno będą się przyczyniać do wzrostu jakości realizowanych prac lakierniczych. Normy jakościowe odnośnie filtrów zaś, musi spełniać każdy dostawca filtrów warsztatowych dla lakierników. Jest to bardzo ważne, bowiem będzie przekładać się na efektywność prowadzonej przez nas filtracji atmosfery wewnętrznej.
Dodatkowe inwestycje.
Trzeba tutaj także nadmienić, iż w posiadając większe zasoby gotówkowe, można jeszcze bardziej wyśrubować proces lakierniczy i zapewnić sobie jeszcze wyższą jego jakość. Można tutaj zainwestować w kabinę lakierniczą. Jest to jakby odrębne pomieszczenie, stawiane wewnątrz warsztatu. Posiada niezależny system wentylacji i sprężania powietrza. Do wnętrza kabiny nie będą przedostawać się żadne, nawet najmniejsze zanieczyszczenia z zewnątrz. Tym bardziej, iż i tak nie ma ich tam już zbyt wiele.