Wyjazd na trekking górski. Z biurem podróży, czy samodzielnie?
Wyjazd na trekking górski to zawsze bardzo dobry, jeśli nawet nie najlepszy pomysł na spędzenie urlopu w pracy. Jest to jedna z najlepszych form aktywnego wypoczynku, na jakie tylko możemy sobie pozwolić. Codzienny marsz górskimi trasami turystycznymi zapewnia nie tylko odpowiednią porcję ruchu i zmęczenia, ale dostarcza także niesamowitych wrażeń dla duszy. Warto jednakże zastanowić się nieco wnikliwiej nad kwestią organizacji takiego wyjazdu. Mamy bowiem możliwość samodzielnej organizacji, oraz skorzystania z usług biura podróży. Sprawdźmy więc, która z tych dwóch opcji jest bardziej korzystna.
Trekkingi z biurem podróży.
W pierwszej kolejności sprawdzimy jak przebiegają trekkingi z biurem podróży i przyjrzymy się im z nieco bliższej perspektywy. W przypadku takich zorganizowanych wyjazdów, z całą pewnością musimy liczyć się z pewnymi wadami oraz zaletami. Na poczet wad należy niewątpliwie zaliczyć konieczność poniesienia nieco wyższych kosztów niż w przypadku samodzielnej organizacji. Z drugiej zaś strony zyskujemy pełen spokój podczas wyjazdu a także przed nim. Tutaj wszystkimi formalnościami zajmuje się biuro podróży. To oni załatwiają za nas rezerwację przejazdów, noclegów, przewodników oraz wyżywienia. Przygotowują także kompletny plan trasy przemarszu. Nam pozostaje jedynie opłacić cały wyjazd, a następnie korzystać z radości, jakie niesie nam górska wędrówka. Jest to na pewno dogodną opcją dla tych, którzy mają mniejsze doświadczenie w organizacji własnych wyjazdów, oraz lubią spokojny czas na urlopie.
Samodzielna organizacja wyjazdu na trekkingi.
Z drugiej strony mamy do dyspozycji możliwość samodzielnej organizacji wyjazdu na trekkingi górskie. W tym jednakże przypadku, kluczową kwestią jest to, abyśmy z odpowiednim wyprzedzeniem zajęli się kwestiami organizacyjnymi. Musimy tutaj bowiem samodzielnie zarezerwować przejazdy oraz terminy noclegów w poszczególnych hotelach czy też górskich schroniskach. Wypada do tego mieć pewne doświadczenie w poruszaniu się po górach, aby prawidłowo określać odległości pomiędzy poszczególnymi punktami i w zgodzie z tymi wytycznymi rezerwować noclegi.
Największymi zaletami takiej formy organizacji wyjazdu na trekkingi, są przede wszystkim niższe koszty niż przy trekkingach z biurem podróży. Do tego korzystne jest jeszcze to, iż w przypadku samodzielnego wyjazdu, zawsze możemy dość dowolnie modyfikować trasy przemarszu. Trzymać kurczowo musimy się jedynie naszego harmonogramu noclegów w hotelach oraz innych obiektach turystycznych. W końcu mamy tam poczynione rezerwacje, które są w dodatku opłacone. Poza tym, mamy pełną dowolność w doborze trasy, oraz korzystania z poszczególnych atrakcji turystycznych. Jest to więc opcja dogodna, dla dobrych organizatorów, którzy o wiele bardziej wolą mniejsze koszty i możliwość swobodnego decydowania o całym przebiegu wyprawy.