Wymagający trekking trasą Haute Route.
Haute Route to jedna ze zdecydowanie najbardziej wymagających tras trekkingowych w Alpach Walijskich. Można nawet powiedzieć, iż w całych Alpach. Szczególnie jeśli mamy na myśli turę wysokogórską tym odcinkiem trasy. Tutaj bowiem będziemy poruszać się lodowcami na wysokości powyżej 3000 m n.p.m. w uprzęży i w rakach, z czekanem w dłoni. Jest to niewątpliwie jeden z bardziej wymagających trekkingów na jakie możemy się wybrać. Aczkolwiek biuro podróży Apter organizuje trekking trasą Haute Route w taki sposób, aby nawet niedoświadczeni maniacy górskiego podróżowania, mogli choć trochę czasu spędzić na tym wymagającym szlaku.
Przebieg wyprawy na trekking trasą Haute Route.
Warto sobie tutaj więc powiedzieć nieco więcej na temat samej wyprawy na trekking trasą Haute Route, organizowanej przez biuro podróży Apter. Otóż wyprawa podzielona jest tutaj na dwa etapy, z czego pierwszy będzie dostępny dla wszystkich, zaś drugi – tura wysokogórska, tylko dla doświadczonych i odpowiednio przygotowanych alpinistów.
Etap pierwszy wiedzie szlakami turystycznymi, bez specjalnych wymagań. Nie potrzeba tutaj specjalistycznego sprzętu czy jakiegoś wielkiego doświadczenia. Etap drugi zaś, to kilka dni mozolnej wspinaczki, wędrówki wiodącej lodowcami. W czasie podróży trzeba będzie korzystać z raków i poruszać się w uprzęży we wzajemnym ubezpieczeniu z pozostałymi uczestnikami wyprawy. Etap wiedzie na wysokości powyżej 3000 m n.p.m. trzeba będzie nawet nocować w schroniskach na tej wysokości (Cabane Vignettes, Cabane Bertol).
Jest to więc bardzo wymagający etap przeznaczony dla doświadczonych turystów. Trzeba się prawidłowo do niego przygotować i posiadać niezbędne doświadczenie w posługiwaniu się sprzętem alpinistycznym.
Wyposażenie niezbędne na trekking trasą Haute Route.
O ile na pierwszym etapie nie trzeba będzie martwić się specjalistycznym wyposażenie, to już na drugim jest ono absolutnie niezbędne. na pierwszy etap w zupełności wystarczającym wyposażeniem będą:
- Solidne nieprzemakalne buty górskie
- Nieprzemakalna odzież górska (kurtka, spodnie)
- Plecak o pojemności około 40 litrów
- Kijki trekkingowe.
- Apteczka pierwszej pomocy
- Pojemnik na wodę, termos na ciepłą kawę lub herbatę.
Niemniej jednak w przypadku drugiego etapu trzeba będzie jeszcze doliczyć do tego wszystkiego: raki dopasowane do posiadanego obuwia, czekan oraz dolną uprząż. istnieje oczywiście możliwość wypożyczenia tego typu sprzętu, aczkolwiek są to dodatkowe koszty. Warto posiadać swoje, gdyż przede wszystkim oszczędzimy a poza tym będziemy uczyć się posługiwać swoim własnym sprzętem. Zaowocuje to w przyszłości na kolejnych wyprawach, lepszym i bardziej umiejętnym poruszaniem się w trudnym terenie.
Jest to bez wątpienia trekking dla wymagających, który jednak potrafi przysporzyć wiele radości i wspaniałych wrażeń na wiele następujących po nim dni. Dla każdego doświadczonego górskiego pasjonata jest to więc pozycja wręcz obowiązkowa.